MECLİSİ BOYKOT ETMEK ÜLKEMİZE ZARAR VERİR

 / MAKALELER-ŞİİRLER

MECLİSİ BOYKOT ETMEK ÜLKEMİZE ZARAR VERİR

 

Meclisi boykot etmek, milli iradeyi boykot etmektir, demokrasiyi boykot etmektir. Aslında yapılan 12 Haziran seçimlerinin ve milli iradenin üzerine gölge düşürmektir. Halkın iradesine saygı göstermeyenlerin sonu her zaman hüsran olmuştur. Milletin iradesine saygılı olmayanlar, milliyetçi de olamazlar, demokrat da. Çözümü meclis dışında aramak demokrasiye ihanettir, darbecilere ve teröristlere prim vermektir. Demokrasilerin kalbi parlamentolardır. Geçmiş de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde meclisi boykot edenlerin durumları ortada. Çok üzücü olan siyasilerin bu konuyu çok kısa zamanda unutmaları, hatta bu olaydan ders almamaları. Meclisi boykot etmek ülkemize zarar verir, elbette en büyük zararı da boykotu yapanlar görür.

                İşin daha tuhaf tarafı da, meclisi ortadan kaldırmak ve terör suçundan yargılananların tutukluklarını bahane ederek meclisi boykot etmeleridir. Demokrasinin baş düşmanı olan suçlardan yargılananları seçimlerde aday göstermek gerçekten anlaşılır bir tavır değildir. Bunların suçlarının kesinleşmediğini ve yargının karar vermediğini ileri sürmek de tamamen bir saptırmadır. Yargı kararına saygılı olacaklarını söyleyenlere şunu söylemek lazım; tutuklama kararı veren ve tutukluluklarının sürmesi isteyen de yargı değil midir, yani bu kararlar yargı kararı değil midir?  Bir devletin devlet olma özelliği ancak hukukun üstünlüğü ile mümkündür. Bir yer de hukuk yoksa orada devletten ve nizamdan bahsetmek mümkün değildir. Unutmamalıyız ki “adalet mülkün(devletin) temelidir.” Başta siyasiler olmak üzere herkes yargı karalarına saygılı olmalıdır. Bütün siyasi partilerimiz unutmamalıdırlar ki varlıklarını demokrasiye borçludurlar. Demokrasinin baş düşmanı olan darbeci zihniyetlere ve teröre karşı her vatandaşın karşı durması en önemli vatandaşlık görevidir. Çünkü gerçek vatandaşlık sadece demokrasilerde vardır. Diğer rejimlerde kölelik, uşaklık, aristokrasi, feodalite, otorite veya despotizm vardır. Diğer rejimlerin hiçbirinde siyasi partiler yoktur. Ya tek parti vardır veya hiç parti yoktur.

                Meclis boykotunun perde arkasında darbecilerle terör örgütlerinin gizli bir işbirliği açıkça görülmektedir. Bu konuda başta siyasi iktidar olmak üzere diğer siyasi partileri dikkatli olmaya ve bu gizli ittifakın farkına varmalarını istiyoruz. Bu tavırları ile millet iradesine gölge düşürmek ve yeni anayasa çalışmalarına engel olmak isteyenlere fırsat verilmemelidir. Burada tarihi bir görev de MHP’ye düşmektedir. MHP’nin meclis yemin törenlerine katılmasını milletimiz takdirle karşılamıştır. MHP ile AK Parti yeni anayasa için uzlaşmalı ve yeni anayasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte TBMM bir erken seçim kararı almalıdır.

                Halkın iradesini ciddiye almayanlara halkın bir kere daha iyi bir ders vermesi en doğru olanıdır. Hakkın(gerçeğin) ve halkın hakimiyetine engel olanların sonları her zaman hüsran olacaktır. Ne mutlu haktan halka, halktan hakka ulaşmak için çaba sarf edip göz nuru ve alın teri dökenlere. Ne mutlu bütün hayatlarını hakka ve halka adayanlara.

                                                                                                       29 Haziran 2011

 

Mehmet BOZDEMİR

Demokraside Birlik Vakfı Başkanı ve

İnsani Değerler Derneği Genel Başkanı

 Okunma Sayısı : 355         29 Haziran 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 622727

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.