Konferans: KALBİNDEN SÜRGÜN İNSAN -Ahmet DİNÇ ÖZET

 / KONFERANSLAR

KALBİNDEN SÜRGÜN İNSAN

TARİH: 25.03.2023 SAAT: 14.00

KONU: KALBİNDEN SÜRGÜN İNSAN

KONUK: Eğitimci Yazar Ahmet Dinç

İnsani Değerler Derneği ve Demokraside Birlik Vakfınca müştereken yapılan konferansın bu haftaki konuşmacısı Eğitimci Yazar Ahmet Dinç oldu. Konferansın açılışı Vakfın Genel Başkanı, İDD Onursal Başkanı Mehmet Bozdemir tarafından yapıldı.

Sayın Bozdemir konuklara hoş geldiniz dedikten sonra, bugün insanı konuşacağız, ideolojik körlükler insanı unutturdu, hâlbuki ne kadar seviyorsanız, merhametli ve vicdan sahibi iseniz o kadar insansınız dedikten sonra demokrasimizin gelişmediğini bu nedenle gelişmiş ülke olamadığımızı ve Vakıf olarak demokrasimizin gelişmesi için ‘Tam Demokrasi Platformu, projesini ortaya koyduklarını ifade etti.

Bozdemir, daha sonra konuğumuz olan Ahmet Dinç’i izleyicilere tanıttı, eğitimci kimliği üzerinde durdu, üretken insan olduğundan bahsederek davete icabeti nedeniyle teşekkür ettikten sonra sözü Ahmet Dinçbeye verdi.

Aşağıda Eğitimci Yazar Ahmet Dinç’in 25.03.2023 cumartesi günü derneğimiz konferans salonunda saat 14- 15.30 arasında izleyicilere hitaben yaptığı konuşmanın kısaltılmış özetini okuyacaksınız:

Konumuz insan, insan neden kalbinden sürgün olur çünkü insan kalbi dışında yaşarsa o kalbinden sürgün olur. Modern insan günümüzde kalbinden sürgün yaşıyor. İnsan, özünü bulmalı kendine dönmeli. İnsan düzelirse kâinat düzelir, kâinata ilişkin evren bilgisi insanda vardır. Mevlana’ya göre ham olan insan kalbinden sürgün olan insandır.
Allah insanı yaratmadan önce insanla bir sözleşme yapıyor, her kuluna sesleniyor, Bana sadık kalacak mısınız? Buyurarak, insanın taahhüt ettiği 7 sözü hatırlatıyor.

İlk olarak verilen sözde Cenabı Allah, ‘Ben sizin Rabbiniz değil miyim? Diye sorduğunda insan ‘evet, der. Mutlaka bu kâinatın bir sahibi, yaratanı var. Allah rahman ve rahimdir, bu rahim sıfatı kadınlarda da vardır.

2nci verilen sözde kâinat, evren ve insan var. Kâinat, evren ve insan üçü bir kitaptır. Allah, evreni, doğayı iyi araştırın diyor insana. İnsan yaratılışına uygun yaşarsa meleklerden üstün değilse hayvanlardan daha aşağı tabakaya düşebiliyor.

Tolstoy’a göre insan bozulduğunda insandan daha tehlikelisi yok. Başkasının acısını hissediyorsanız insansınız. Cenabı Allah, ‘Biz insanın kaderine bağladık, buyuruyor. Akıl, bilim ve ahlakı insan öne almalı, peygamberimizde İslam güzel ahlaktır., diyor.

3ncü olarak Kur’an-da değişmeyen hükümler var. Bütün iş insanları işini hakkıyla yaptığında takva sahibidir. Efendi, hizmetkâr olandır. Bütün dinlerin ortak adı İslam’dır. Einstein, ‘İlimsiz din kördür, der. Mustafa Kemal Atatürk’te ‘ Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir, demiştir.

4ncü olarak insan Allah’a çevresiyle olumlu iletişim yapacağı sözünü vermiştir. Doğayı temiz tutmak bu sözün içindedir. İnsan, bu dünyada öğrencidir, ahiret için puan toplamak zorundadır. Ölümü öldüremezsiniz, bugün insan içinde yaşadığı topluma karşı sanık sandalyesindedir.
5nci olarak verilen sözde ‘insanları tek bir bireyin nesli olarak görebilme, sözü bulunmaktadır. İnsan yaratıldığında tek bir ümmetti, sonra ihtilafa düştü. İnanan ve inkâr edenler diye ikiye ayrıldılar. İnsanlar arasında siyah/ beyaz ayrımı olmamalı. Muhammed İkbal’e göre hepimiz aynı ağacın çiçek açan dalları gibiyiz.

6ncı verilen sözde insan şirke bulaşmayacaktı. İslam, barış ve güven demektir. İslam, yaşayan tek dindir. Kapitalizm, sosyalizm insanları farklılaştırır, özünden uzaklaştırır.

7nci verilen sözde insan şeytandan uzak duracaktı. Şeytan, İslam dininde bütün kötülüklerin anası olarak ifade edilir. Şeytana uymama sözü veren insan dünyaya gelince bu sözü unutur.
İnsan, doğaya uygun ev yapmazsa yaşanan bir depremde enkazın altında kalır. Nehir yatakları veya kurutulan göller üzerine yapılan evler yerleşime açıldığında ağır şiddetli bir depremde yerle bir olur, Hatay ilimizde olduğu gibi. İnsan, aklın verilerini rehber edinmeli.

İnsan, Rabbine verdiği bu 7 söze rağmen acı, elem ve gözyaşı devam ediyor, insanlığın gaflet uykusundan uyanması gerekiyor. Çözüm, Allah’a karşı verilen sözü hatırlayıp tutmak için hayat kitabı olan Kur’an-ı Kerimi düşünerek okumaktır. Kur’an temel ders kitabı olarak görülmelidir.,

Konuşmasının ikinci bölümünde Eğitimci Yazar, Ahmet Dinç, ‘ Kalbinden Sürgün İnsan, isimli kitabında da yer alan ‘ Modernizm ve İnsan, konusu üzerinde durdu:
‘ Modern insan, insansız, yardımsız ve umutsuz yaşıyor. Bir yere kapatılmış durumda, düşünmüyor ve sorgulamıyor. İslam, ilahi uyanmadır, ruhumuzu arındırmadır. İnsan, özgür olmak istiyor, boyunduruktan kurtulmak istiyor.

Her doğan insan ölür, ölüm tendedir, ruh ölmez. İnsanlık bir kaos ortamında yaşıyor, adalet can çekişiyor. Gönül dünyamız için din önemlidir. Mutluluk çokta değil, azlıktadır. İnsanı tabiatın bir parçası sayan anlayış, sakattır, eksiktir. İnsan, başıboş yaratılmadı.

Modernizmde dünya tutkusu var, yabancılaşma var. Bütün hastalıklar insanın Allah’a karşı verdiği 7 söze uymamasından kaynaklanıyor. Hz. Ömer der ki ‘Kalbinizi doğrultun ki dış görünüşünüzde doğru olsun., İnsan kalbi ilahi özdür, kalbi ile idrak eder.
İnsan, hata ve kusur edebilir, çünkü eksik yaratılmıştır. İnsan, ilahi bir cevherdir, bedeninde 100 trilyon hücre bulunur. Allah’ın verdiği nur kirletilmemeli. İslam dini sadece ritüellerden ibaret değildir.

Kendi dünyamızla iç sefere çıkmalıyız, kendimizi sorgulamalıyız. İç muhasebe yapan insan yanlışa düşmez. Her kilometre taşı bir af kapısıdır. Sıdk ile günahından tövbe eden insan hiç günah işlememiş gibidir.Yüksek ahlak ve manevi olgunluk insan için hedef olmalıdır. Bizim karakter yapımız saklı genin içindedir. Sadi Şirazi’ye göre ‘Eğer tuttuğun yol Allah’tan başkasına gidiyorsa, yarın seccadeni cehenneme sererler.Allah “gökleri yıldızlarla, yeri de insanlarla süslemiştir. Kur’an ilahi ve mucizevi bir kitaptır.”

Sohbetine saat 15.30 da son veren konuşmacı Ahmet Dinç, 10 dakikalık aranın ardından kendisine yönelik sorulara cevap verdi. Konferans saat 16 da son buldu.

Demokraside Birlik Vakfı 25.03.2023, Ankara

Konferans Özetini Derleyip Yayına Hazırlayan: Atıf ÖZGEN.

 Okunma Sayısı : 523         26 Mart 2023

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 816067

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.